Android’de dev kapışma

Android telefonlarda üst segmentte bu iki model kapışıyor. Huawei’nin P20 Pro’su ve Samsung’un Galaxy S9+’ı. İki telefonu teknik özellikleri açısından karşı karşıya getirdik

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Son dönemde Android telefonlarda yeni modeller Türkiye pazarına sunuluyor. Huawei’nin üst segment modeli P20 Pro de en son ülkemizde satışa çıkanlardan. Samsung’un Galaxy S9+ modeli ise 25 Nisan’da piyasaya sunulmuştu. Android telefonlarda üst segmentte bu iki model kapışıyor. İki devi teknik özellikleri açısından karşı karşıya getirdik.

Çentikli tasarım
Tasarım: Her ikisi de tasarımda iddialı. Samsung Galaxy S9+, düzgün, kavisli tasarıma sahip. Ancak bir önceki modeline göre tasarımında çok radikal bir değişiklik yok. P20 Pro’nun çentikli tasarımı ise bazı açılardan iPhone X’i anımsatıyor. Özellikle de ön yüzünde. Ancak her iki cihaz da tasarım olarak iyi görünüşlü.

Ekran: Ekran kalitesine gelince Samsung burada biraz daha avantajlı. İki telefon da super Amoled ekran kullanıyor. Kontrast ve siyah renkte iyiler. Galaxy S9+, 6.2 inç ekran boyutu ve 18.5:9 ekran oranını tercih etmiş. P20 Pro ise, 6.1 inç’lik panel kullanıyor. 18.7:9 oranıyla biraz daha uzun. Çok iyi görünen bir ekranı var. Ancak 1080p çözünürlük S9+’ın sağladığı hissi vermiyor. HDR desteği de yok. Her ikisi de güzel ekrana sahip ama burada birkaç özellikle S9+ öne çıkıyor.

Kamera: Huawei P20 Pro, üç arka kamerasıyla öne çıkıyor. Bu alanda yeni bir kulvar açıyor. 8 MP’lik telefoto sensör, 20 MP’lik siyah ve beyaz sensör ve ana 40 GB’lik RGB sensörü bulunuyor. P20 Pro’yla inanılmaz kareler çekebilirsiniz. Geliştirilmiş zum en büyük avantajlarından biri. Hatta gece çekimleri de inanılmaz temiz. Galaxy S9+ ise 12 MP’lik iki arka kameraya sahip. Bir tanesinin diyafram açıklığı f/1.5. İkinci sensör ise f/2.4. Mükemmel kamera kurulumu var. Gece çekimlerinde de çok iyi. Burada üç kamerasıyla P20 Pro öne çıkıyor.

İyi performans sunuyorlar
Performans: Her iki telefon da günlük kullanımda çok hızlı. Her ihtiyacınıza cevap veriyorlar. Oyunlar, uygulamalar, internet ve medya. Ama ikisinde de farklı çipler kullanılıyor. Galaxy S9+, Samsung’un kendi Exynos 9810 ya da Qualcomm’un Snapdragon 835’ini kullanıyor. 6 GB Ram’i var. P20 Pro’da ise Huawei’nin Kirin 970 çipi kullanılıyor. Onun da Ram’i 6 GB. Muhtemelen bu özellikte her ikisinde de bir fark görmeyeceksiniz.

Pil: P20 Pro 4.000 mAh’lık pille geldi. Az kullanımla ikinci güne bile taşıyabilirsiniz. Ama genelde ortalama bir kullanımda bir tam gün götürebiliyor. S9+ ise 3.500 mAh’lık pile sahip. O da bir tam günlük kullanım için ideal. Kablosuz şarj özelliği var. P20’de ise bu yok. p20 14 saat, S9+ 11 saatlik pil ömrü sunuyor.

Depolama: Depolamada ise S9+’da ülkemizde 64 GB’lık model var. MikroSD kartla bunu 400 GB’ya kadar artırabiliyorsunuz. P20 Pro’nun depolama alanı 128 GB. İşletim sistemi olarak P20 Pro Android 8.1, diğeri 8.0 kullanıyor. 8 çekirdekli işlemci her ikisinde var. P20’nin işlemci hızı 2.4 GHz, S9+’ın ise 2.7 GHz. P20 180 gram, S9+ ise 189 gram ağırlığında. Samsung’da sanal asistan Bixby de var. Ayrıca Edge paneli bulunuyor. Kısa yollar yaratabiliyorsunuz. Bunların hiçbiri P20 Pro’da bulunmuyor.

Fiyat ve renkleri
Fiyat: P20 Pro’da, siyah, twilight, pembe altın ve gece mavisi renk seçenekleri bulunuyor. Fiyatı, 4.999 TL. S9+’ın renk seçenekleri arasında ise mor, siyah, gri ve mavi var. S9+’ın fiyatı 5.199 TL.
Sonuç: Her iki telefon da teknik donanım açısından Android severlerin ihtiyaçlarını fazlasıyla görecek özelliklere sahip. Tasarım, ekran ve performansta Galaxy S9+ biraz önce çıksa da kamera, yazılım, pil ve fiyatta P20 Pro biraz daha önde. Telefonda aradığınız özelliklere bağlı olarak ikisinden birini tercih edebilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir