Cepte küçük ve büyük ekran kapışması

galaxy-s7-vs-iphone-se-14

4.5G lansmanıyla beraber gözler yeni nesil cep telefonlarına çevrildi. Son modeller tüketicinin ilgisini çekiyor. En son pazara giren Samsung’un Galaxy S7’si oldu. iPhone SE ise, 8 Nisan’da geliyor. İki modeli karşılaştırdık

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Apple’ın dünyada 21 Mart’ta lanse ettiği yeni cep telefonu modeli iPhone SE, 8 Nisan’da Türkiye pazarına geliyor. Samsung’un son modelleri Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge de 11 Mart tarihi itibariyle ülkemizde satılmaya başladı.
Ülkemizde 4.5G lansmanından sonra gözler yeni nesil cep telefonlarına çevrildi. 4.5G’nin nimetlerinden tam yararlanabilmek için iyi bir akıllı telefona sahip olmak gerekiyor. Sektörün büyük üreticileri Samsung ve Apple’ın Türkiye’deki son modelleri ise teknoloji severlerin ilgisini çekiyor. Bu iki markanın son modelleri farklı segmentlerde. Galaxy S7, markanın üst segmentteki amiral gemisi. SE ise küçük boyutuyla ilgi çeken Apple’ın düşük fiyat segmentindeki ürünü. Her ne kadar aynı segmentte olmasalar da şu anda 4.5G’ye uyumlu cep telefonu almak isteyenler için iPhone SE ve Galaxy S7 önemli seçenekler arasında. İki modeli teknik özellikleri açısından karşılaştırdık.

Boyutları farklı

* Galaxy S7, 5.1 inç’lik, iPhone SE ise 4 inç’lik ekrana sahip. S7, SE’den yüzde 15 uzun, yüzde 19 oranında ise daha geniş. En önemli farkları boyutları. S7 büyük ekran, SE ise küçük ekran sevenlere hitap ediyor. Aslında Galaxy S7, günümüz şartlarında çok büyük değil. Trendler büyük ekran yönünde. Ancak Apple da küçük ekran sevenlere seçenek sunmak istedi.
* iPhone SE, IPS, S7 ise Amoled ekrana sahip. Piksel yoğunluğuna göre S7 yüzde 77 oranında daha keskin bir ekran görüntüsü sağlıyor.
* Boyutlarıyla orantılı olarak SE, S7’den yüzde 26 daha hafif. Biri 113, diğeri ise 152 gram ağırlığında. iPhone SE, alüminyum bir gövdeye sahip, S7 ise şu ana kadar Samsung’un en iyi görünüşlü modeli. Cam ve metal karışımı gövdesi var.
* Renk seçeneği konusunda ise SE öne geçiyor. Uzay grisi, gümüş, altın ve roze altın olmak üzere dört rengi var. S7’nin ise siyah, gümüş ve altın olmak üzere üç rengi bulunuyor.
* iPhone SE, 64 bit mimariye sahip çift çekirdekli A9 1.85 Ghz, S7 ise dört çekirdekli Snapdragon 820 2.15 Ghz işlemciye sahip.
* Ram (bellek) de ise, S7, SE’yi ikiye katlıyor. Galaxy S7’nin 4 GB, SE’nin 2 GB’lik belleği var. Fakat iOS, iyi bellek yönetim sistemiyle bu özelliği daha az göze batar hale getiriyor. Dahili depolama alanında ise iPhone SE 16 ve 32 GB, S7 ise 32 ve 64 GB’lik seçenek sunuyor.

Kamera ve pil ömrü

* Mikro SD kart yani ekstra depolama alanı sağlayan kart girişi SE de yok. Samsung ise yeni modellerinde bu özelliği geri getirdi. S7’de de mikro SD kart girişi var.
* Kamera çözünürlüğünde ise SE ve S7 arasında çok büyük fark yok. SE 12 MP arka ve 1.2 ön kamera çözünürlüğüne sahip. S7’de ise 12 MP arka, 5 MP ön kamera çözünürlüğü var.
* Pilde ise SE 1642 mAh, Galaxy S7 ise 3.000 mAh’lık kapasite sunuyor. S7’nin şarjı daha iyi görünüyor ancak iki telefonun boyutu düşünüldüğünde benzer performans vaat ediyorlar.
* Hızlı ve kablosuz şarj özelliğinde ise Samsung öne çıkıyor. Apple henüz bu teknolojik özellikleri ürünlerinde sunmuyor.
* Parmak izi sensörü iki modelde de var. iPhone SE ve Galaxy S7 bu özelliği sunuyor. Apple’ın Touch ID’si SE’de de var.
* S7 suya dayanıklılık özelliğini geri getirdi. Bu özellikle henüz iPhone’da yok.
* İşletim sistemi herkesin bildiği gibi iPhone’da iOS 9, S7’de ise Android Marshmallow.
Hangisi daha
uygun fiyatlı

* Fiyata gelince Galaxy S7, SE’den doğal olarak daha pahalı. Dünyada, fiyat olarak SE, 399 dolardan, S7 ise 670 dolardan satılıyor. Türkiye’de ise Samsung Galaxy S7 2 bin 799 TL fiyatla satışta. iPhone SE’nin Türkiye’de 16 GB’lik modelinin fiyatının 1.999 TL civarında olması bekleniyor.
* Sonuç olarak küçük ekran sevenler ve iOS işletim sisteminden vazgeçemeyenler için SE, büyük ekran ve daha fazla teknolojik özellik arayanlar için de S7 modeli öne çıkıyor.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir