iPhone 6S mi, Samsung Galaxy S6 mı?

galaxys6-vs-iphone6-lead

Cep telefonu sektörünün en gözde yeni modellerinden ikisi Samsung Galaxy S6, iPhone 6S… 6S, geçen hafta lanse edildi. 25 Eylül’de dünyada satışa çıkıyor olacak. Bu iki modeli teknik özellikleri açısından karşılaştırdık

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Cep telefonu sektörünün iki efsane markası Apple ve Samsung’un, üst segment modellerde rekabeti kızışıyor. Samsung’un, Galaxy S6, Galaxy S6+ ve Galaxy Note 5 modelleri dünyayla beraber Türkiye’de de satışa çıktı. Apple’ın merakle beklenen son modelleri iPhone 6 ve iPhone 6S de geçen hafta lanse edildi. Bu modeller dünyada 25 Eylül’de satışa sunuluyor. Türkiye’ye ne zaman gelecekleri belli değil. Galaxy S6’un Samsung’un ve iPhone 6S da Apple’ın amiral gemisi. Teknolojiseverler için bu modelleri karşılaştırdık. Her iki telefonun da birbirine göre artı ve eksi yönleri var. Tabii ki hangisinin daha iyi olduğu ve kendi ihtiyaçları için uygun olabileceği yorumunu okuyucuya bırakıyoruz.

En iyi ekran hangisinde

* Tasarım: iPhone 6S geliştirilmiş olsa da iPhone 6’ya benzer bir görüntüye sahip. Alüminyum çinko alaşımı gövdesi iPhone 6’dan daha iyi. 6S’in kalınlığı 7.1 milimetre. Önceki modeline göre biraz daha kalın ve ağır gibi fakat bu çok da göze batmıyor.
Galaxy S6 ise benzer şekilde şık. Metal çerçeve cam arka kapağa sahip. 6.8 mm’lik kalınlığıylda iPhone 6S’den biraz daha ince. Fakat cam kaplı arka kapağı parmak izini göstermeye eğilimli gibi. Fakat eğer beyaz rengi tercih ederseniz bu sorunu yaşamazsınız. Şüphesiz Galaxy S serisinin en iyi görünüme sahip modeli.

* Güç ve Pil: 6S, 6’ya göre daha düşük güçte 1.715 mAh pile sahip. Şu anda performansının nasıl olacağını söylemek için erken. Diğer yandan Galaxy S6, 2.550 mAh’lık pille geldi. Fakat pil ömrü önceki modellerine göre biraz daha zayıf. S5’in daha iyi bir pili vardı. Ama hızlı şarj teknolojisiyle öne çıkabilir.
Teknik özelliklere gelince, iPhone 6S 64 bit A9 çiple tanıtıldı. Bununla CPU tarafında yüzde 70 ve grafik tarafında yüzde 90 daha fazla hız bekleniyor. RAM’i de 2GB’a çıkarıldı. Bunlar da 6S’i en güçlü iPhone yaptı. Galaxy S6 ise en güçlü Samsung modeli. İşlemcisi Exynos 7420 sayesinde. 64 bit’lik çip seti içeriyor. Dört çekirdekli 2.1 GHz işlemcisi ve 3 GB’lık RAM’i var.

* Ekran: Samsung Galaxy S6’da 5.1 inç’lik 1440 x 2.560 çözünürlükte ekran bulunuyor. Piksel yoğunluğu ise inç başına 577. Hem büyük hem de keskin. iPhone 6S ise 4.7 inç’lik 1.334 x 750 çözünürlükte IPS LCD Retina HD ekrana sahip. İnç başına 326 piksel çözünürlüğü var. iPhone 6S’in çözünürlüğü biraz daha zayıf gibi. iPhone 6’yla aynı çözünürlükte. Bununla da pil ömrüne katkıda bulunulması amaçlanmış olabilir. Çünkü Galaxy S6’da pil ömrü biraz daha azalmış görünüyor.

Çözünürlük savaşları

* Kamera: iPhone 6S, 12 megapiksel arka 5 megapiksel ön kamerayla geldi. Galaxy S6 hala megapiksel savaşında önde gibi duruyor. 16 MP arka, 5 MP ön kamerası var. Bulanık foto çekmeyi engelleyen optikal imaj sabitleme özelliği de sunuyor. Fakat çözünürlükte yükseklik her zaman güzel foto sonucunu doğurmuyor. Ancak iPhone 6’ya göre Apple 6S’de kamerasını bir hayli geliştirdi. Tabii ki net bir şey söylemek için iPhone 6S’i de görmek gerekiyor.

* İşletim sistemi: iPhone 6S, iOS 9’la piyasaya sürülecek. iOS 9, sesli asistan Siri, uzun zamandır beklenen Apple Maps özelliği ve daha fazla pek çok özellikle iyileştirme getiriyor. Diğer tarafta Galaxy S6, Android 5.1’e sahip. TouchWiz kullanıcı arayüzü daha sade.

* Verimlilik: Apple yeni bir arayüzle oyuna renk kattı. 3D Touch’la kullanıcılar mobil uygulamalarla daha verimli etkileşim kuracak. Çünkü 6S, ekrana ne şiddetle dokunulduğunu tespit edebiliyor. Yeni özellik bilgiyi daha hızlı görmenizi sağlıyor. Örneğin; bir ‘pop up’ size e-posta’nın içeriğini veya haritada görünen bir restoranın numarasını gösterebilecek. Uygulamayı açmadan işleminizi yapabileceksiniz. Kullanıcılar bunu beğenecek mi belli değil. Galaxy S6’da böyle bir özellik yok. Bu model ise, farklı bir yolla verimlilik sağlıyor. Ekranda aynı anda pek çok uygulamayı gösterebiliyor.

* Fiyat: Galaxy S6 Türkiye’de geçen hafta satışa sunuldu. 2.400 TL fiyatı var. iPhone 6S ise 25 Eylül’de belli ülkelerde satışa çıkıyor olacak. En kısa sürede Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor. iPhone 6’nın şu anda Türkiye’deki satış fiyatı 2.400 TL’lerde olduğu düşünüldüğünde 6S’in daha pahalı olabileceği öngörülüyor.
***************
Samsung Galaxy S6

* Ekran:5.1 inç
* Kamera:16 MP arka, 5 MP ön
* Kalınlık: 6.8 mm
* İşlemci: 2.1 GHz
* Ram: 3 GB
* Pil: 2.550 mAh’lık
iPhone 6S

* Ekran: 4.7 inç
* Kamera: 12 MP arka, 5 MP ön
* Kalınlık: 7.1 mm
* Ram: 2GB
* İşletim sistemi: .O9
* Pil: 1.715 mAh

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir