Kadına şiddete tekno engel!

BSAFE APP

Kadınları şiddetten korumak için teknoloji de seferber edildi. Cep telefonlarına indirilebilen mobil aplikasyonlarla kadınlar şiddet anında yardım isteyebiliyor. Acil durumda lokasyonlarını yakınlarına ya da polise bildirebiliyor

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Kadına şiddet son yıllarda ülke gündemini meşgul eden önemli sorunlardan biri. Neredeyse bir kadının öldürülmediği ya da şiddete maruz kalmadığı bir gün geçmiyor. Özellikle 8 Mart Kadınlar Günü’nü geride bıraktığımız bugünlerde konunun önemi daha da açığa çıkıyor.
Halihazırda pek çok devlet kurumu ve sivil toplum örgütünün bu şiddeti yok etme yönünde çalışmaları bulunuyor. Kısa vadede çözülmesi mümkün görünmeyen bu soruna bir yandan da teknolojik açıdan önleyici alternatifler de geliştiriliyor. Farklı teknolojik yöntemler de devreye alınıyor. Kadınların tehlike anında en yakınlarına haber verebildiği aplikasyonlar geliştiriliyor. Bu konuda yerli içerik birkaç taneyle sınırlı olsa da yabancı uygulamaların da kullanımı kolay. Cep telefonundan ücretsiz indirilebilen bu mobil uygulamalara mercek tuttuk.

Acil durumda alarm

bSafe: Özellikle yalnız yaşayanlar için. Arkadaş, aile ya da iş arkadaşlarınızdan oluşan bir kişisel güvenlik ağı oluşturmanızı sağlıyor. Bu ağda lokasyonunuzu kolayca paylaşarak, sizinle evinize kadar yürümelerini isteyebilir ya da belirli bir zamanda bir yere ulaşamazsanız ağınızdaki kişilere alarm gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer zor durumda ya da istemediğiniz bir konuşmadaysanız da ‘sahte çağrı’ gönderme seçeneğiyle de sizi o durumdan kurtarabiliyor. Gerçekten bir sorunla karşılaşırsanız da bütün kontaklarınıza alarm gönderiyor. Başınıza neler geldiğiyle ilgili video da gönderebiliyor. Eğer ayarlarsanız ‘siren’ seçeneği de var. Android ve iOS platformunda ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Circle of 6: Bu kişisel güvenlik uygulamasının adı altı arkadaşa sahip olmanız gerektiği gibi algılansa da aslında bir tane de yeterli olabiliyor. Önceden bu uygulamada acil durumda mesaj gönderilebilecek bir arkadaş grubu oluşturarak, bu kişilere gönderilebilecek mesajları belirliyorsunuz. Acil durumda ise telefonunuza iki kere dokunduğunuzda sistemdeki arkadaşlarınıza tam lokasyonunuzu gönderen bir SMS gönderiliyor. Ya da telefona iki kere dokunduğunuzda önceden bu kaydettiğiniz yardım hatlarını arayabiliyor. Ayrıca tehlikeli bir durumda arkadaşlarınızın sizi aramasını da sağlayabiliyor. Bu mobil aplikasyon aynı zamanda sağlıklı bir evlilik ya da ilişkinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili de bir sürü bilgiyi size sunuyor.

Şifreli mesaj gönderimi

Wickr: Aslında tam bir aplikasyon değil. Aile içi şiddete maruz kalanlara yönelik ‘çok gizli’ sohbet uygulaması. Kötü bir yere kapatılan, bilmediği bir yere götürülenlere yardım edebilir. Wickr, özel ve kolayca silinebilen iletişime izin veriyor. Eğer despot eşiniz, sevgiliniz veya erkek arkadaşınız sizin aile ya da arkadaşlarınızla iletişiminizi kestiyse, Wickr’yi kullanabilirsiniz. Bu uygulamadan gönderilen mesajlar şifreli ve önceden belirlenen zaman aralıklarıyla anonim bir şekilde gönderilebiliyor.

‘Salla’ yardım gelsin

* Kırmızı Işık: Kadınlara şiddet durumunda yardım sağlayan birkaç Türkçe aplikasyondan biri. Vodafone Türkiye’nin geliştirdiği bu uygulamayla kadınlar şiddet anında tek tuşla ya da cep telefonunu sallayarak kayıtlı kişilere ya da polise ‘acil SMS’ gönderebiliyor. Uygulamayla ‘Zor durumdayım acil ara. Cevap veremezsem yaklaşık konumum…’ şeklindeki mesaj şablonları acil durumlarda tek tuşla belirlenen kişiye ulaştırılıyor. Alo 183, 155 Polis İmdat, ambulans ve Jandarma acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Uygulamanın sol köşesinde bir buton var. Bu butona basınca ‘sallama’ özelliği aktifleştiriliyor. Sallamanın ölçüsü de ayarlanabiliyor. Bu özellik istendiğinde de devre dışı bırakılıyor. Aplikasyonu kullanan kadınlar ayarlarını kendine göre değiştirebiliyor.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir