'Saat'li banka

-saat-li-banka-5541612

‘Apple Watch’ için geri sayım sürüyor. 24 Nisan’da satışa çıkacak olan cihazın ülkemize gelmesi temmuzu bulacak. Ancak başta bankalar olmak üzerek yerli uygulamalar şimdiden saatte yer almak için yarışıyor

HANİFE BAŞ – TECH KÖŞE

Apple Watch’un ön siparişe açılmasının ardından dokuz ülkede satışı 24 Nisan’da başlıyor. Türkiye, bu ülkeler arasında maalesef yok. Saatlerde devrim yaratacak Watch’un ülkemizde Temmuz, ağustos aylarında satışa sunulması bekleniyor.
Ancak saat daha gelmeden Watch’la uyumlu Türkçe uygulamaları birbiri ardına tanıtılıyor. Başta bankalar olmak üzere pek çok kurum Apple’ın akıllı saati Watch için şimdiden uygulama geliştirme yarışına girdi. Saati yurtdışından alan ya da yurtdışında yaşayıp orada kullananlar daha ilk etapta Türkçe içeriğe de sahip olabilecekler.

Bankalar yarışta
Yapı Kredi bunlardan biri. Mobil uygulamasını daha da genişleterek Watch’a uygun hale getirdi. Yapı Kredi Mobil Şube ile senkronize olarak çalışan uygulama sayesinde akıllı telefonunuza bankacılıkla gelen tüm bildirimleri akıllı saatinizde görebileceksiniz. Konuma göre en yakın banka ve ATM’nin yerini bulacak. Banka hesaplarınızı, günlük döviz kurlarını takip edebileceksiniz. TEB de, Watch’a özel olarak Cepteteb uygulamasını geliştirdi. Bu uygulamayla benzer şeyler yapılabilecek.
Akbank Direkt Mobil uygulaması da Apple Watch’da olacak. Güncel döviz kurları, hesap ve kart bilgileri, en yakın ATM ve şube ve bankacılık işlemlerini akıllı saat üzerinden yapmak mümkün olacak. ING Bank’ın yeni nesil mobil finans çözümü ParaMara da Apple Watch’la uyumlu hale getirilen ilk uygulamalar arasında. Emirates gibi havayolları da Watch için uygulama geliştirdi.

Herkes hazır
Uluslararası uygulamalar da Watch’da yerini aldı. Evernote, Twitter, Wechat, Line, Evernote, Expedia, Wall Street Journal bunlar arasında. Apple Watch’a, kurumsal uygulama Evernote da hazır. Bu uygulamayla notlar almak, arama yapmak ve saat üzerinden en son oluşturulan içeriklere ihtiyaç olduğunda göz atmak mümkün. Apple Watch, kablosuz internet ve Bluetooth kullanarak iPhone ile bağlantı kuruyor. Bu bağlantı sayesinde uyumlu uygulamalar Apple Watch’ta çalışıyor olacak. Böylece telefonu çantadan ya da cepten çıkarmadan önemli bilgilere hızla erişmek mümkün hale gelecek. Apple Watch’u kullanabilmek için, iOS 8.2 veya daha yeni bir sürümü yüklü iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6 veya iPhone 6 Plus gerekiyor.

Türkiye’de fiyatı ne olur?

Watch, 10 Nisan’da ön siparişe çıkarıldı. ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya ve İngiltere’deki ön siparişin ilk gününde 1 milyon talep alan Watch’un bir yıl içinde dünyada 10 milyon adet satması bekleniyor.
Fiyatı 329 dolardan başlayan saatin fiyatı modeline göre değişiyor. Altın kaplı Edition’un fiyatı 17 bin doları buluyor. Türkiye’de bu fiyatın 50 bin TL olması bekleniyor. Giriş seviyesi Watch Sport’un Türkiye fiyatının ise 1.000 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

 

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir