Sanal aşka geldik!

Facebook’un çöpçatanlığa gireceğini açıklaması, dikkatleri bu alana yönlendirdi. Türkiye’de de bu alanda faaliyet gösteren onlarca site ve uygulama var. Hepsinin yeni süreçten etkilenmesi bekleniyor. Sanal aşka mercek tuttuk

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de online ve mobil çöpçatan dünyası karıştı. Facebook, geçen hafta geliştiriciler konferasında kullanıcılarının mevcut profilleriyle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratabileceğini duyurdu. Bu profili kullanıcının arkadaşları göremeyecek. Daha sonra Facebook algoritması kullanıcıya olası eş tavsiyelerinde bulunmaya başlayacak. Yeni özelliğin Facebook’un tüm hizmetlerinde olduğu gibi ücretsiz olacağı da açıklandı.
Zuckerberg, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini, kullanıcıların kişisel bilgilerinin tamamen güvende olacağını da taahhüt etti.

Bu gelişme çöpçatanlık sitelerini telaşa düşürdü. Türkiye’de de bu alanda faaliyet gösteren onlarca site ve uygulama var. Siberalem, eÇift, İstanbul.net, EvlilikMerkezi, Yonja, PembePanjur, İslamiEvlilik bunlar arasında. Pek çok bölgeye, şehir ya da inanca yönelik uygulama da bulunuyor. Tinder, Happn ve Badoo gibi Türkiye pazarına giren uluslarası uygulamalar da var. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişinin aşkı internetten aradığı belirtiliyor. Bu kitle ise ağırlıklı 18-35 yaş arasındaki genç ve yetişkinlerden oluşuyor.

‘Sektöre katkı yapar’
Facebook’un hamlesine karşı ilk youm happn’dan geldi. happn uygulaması, 40 ülkede 50’den fazla büyük şehirde 47 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılıyor. happn’ın Türkiye’de de 2 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor
Yapılan açıklamada: “Facebook’un yeni tanışma uygulamasını duyurmasının, tanışma uygulamaları sektörünün ulaştığı olgunluğu ve dijital hizmetler içindeki önemini ortaya koyan önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz. Facebook’un yeni özelliğini açıklayarak tanışma dünyasıyla ilgilendiğini duyurması sektörünün ulaştığı olgunluğu ve dijital hizmetler içindeki önemini ortaya koyan önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.
Kısa zaman önce içinde maruz kaldığı tartışmaları ve flört ile ikili ilişkiler gibi konuların son derece özel ve gizli bir alan olduğu gerçeğini göz önüne aldığımızda, Facebook’un tanışma uygulaması dünyasına girme isteğini duyurmak için seçtiği zamanlamayı şaşırtıcı buluyoruz” denildi.

Yapay zeka kullanıyor
Mobil tanışma uygulamalarında yapay zeka gibi yeni teknolojiler de kullanılıyor. Türkiye’ye gelen happn CEO’su Didier Rappaport, bu teknolojinin insan ilişkilerini ve tanışma uygulamaları dünyasını da giderek daha olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, “Yapay zekâ insanoğluna seçenekler sunan bir sistem. Bu teknoloji bizim adımıza kararlar veren bir mekanizma değil. Aksine geçmiş deneyimlerimizi analiz eden ve gelecekte nasıl bir adım atmak istediğimiz hakkında tahminler yürütüp bize bu doğrultuda seçenekler sunan bir yardımcı” diyor.
İş hayatının yoğunluğu ve metropol yaşantısı içinde kendilerine uygun bir eş adayıyla tanışma fırsatı yakalayamayanların evlilik sitelerini tercih ettikleri, bu yönelimin dünyada ve Türkiye’de hızlı bir artış gösterdiği dile getiriliyor.

Bunlara dikkat!
Online çöpçatan sitesi yöneticisi Ayhan Er de, online’da aşk ararken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
“* Net üzerinde aşk hiç kolay değil.
* İnsanların büyük bir kısmı profillerinde boy, kilo, gelir ve yaşlarını doğru yazmıyor.
* İnternette randevulaşanların üçte biri randevularına gitmiyor.
* Profillerdeki kişilerin kötü niyetli çıkabileceğini dikkate almalısınız.
* İnternet üzerinden evlenen kişilerin boşanma olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.
* Uzun zaman harcayıp sanal olarak tanıdığınız adayı ilk karşılaşmanızda beğenmeyebilirsiniz.
* Sanalda aşkı bulmanın gerçek yaşamda bulmaktan daha kolay olduğunu da düşünmeyin.”

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir