Sanal mülteci olun!

mültecioyun

Mülteci olmak zorunda kalsanız ne yapardınız? ‘My Life as a Refugee (Mülteci Olarak Yaşamım)’ adı verilen iOS ve Android platformundan indirilebilen oyun, mültecilerin neler yaşadığını sanal olarak anlamanızı sağlıyor

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Yıllarca yaşadığınız topraklardan göç etmek zorunda kalmak, ölüm korkusuyla her şeyinizi geride bırakarak yollara düşmek, çadırlarda bir sonraki öğünde ne yiyeceğini bilemeden yaşamak, geride kalan yakınların sağlığından haberdar olamamak, işkence, kaçırılma ve tecavüz riski…

Bunlar, mültecilerin yaşadığı sorunlardan sadece birkaçı. Mülteci olmak nasıl bir duygu? Mülteci olmak zorunda kalsanız neler yaşardınız? Şu anda Türkiye’de sayıları 3 milyona yaklaşan Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını daha yakından anlayarak onlarla daha fazla empati kurmak ister misiniz?…

Farkındalık yaratıyor

Mültecilik şu anda sadece Suriyelilerin yaşadığı bir sorun da değil. Dünyada her dakika sekiz insan savaştan, terör ve zulümden kaçıyor. Elinizden bir şey gelmiyor ama kayıtsız da kalmak istemiyorsanız sanal olarak mültecilerin duygularını yaşayabilirsiniz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), bu önemli soruna sanal oyun ve uygulamayla parmak basıyor. ‘My Life as a Refugee (Mülteci Olarak Yaşamım)’ adı verilen oyun, mültecilerin neler yaşadığını sanal olarak anlamanızı sağlıyor.

iOS ve Android platformunda bulunan uygulama, gerçek hayat hikayeleri üzerinden kurgulanmış. Mülteci oyunu, oyuncuların hayatta kalmak için kararlar vermesini, güvenli alanlara ulaşmasını, sevdiklerini tekrar bulması ve hayatını yeniden başlatmasını sağlıyor.
UNHCR, bu oyunla dünyadaki milyonlarca mültecinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmeyi hedefliyor. My Life as a Refugee’nin senaryosu çatışmanın ortasına sürüklenmeyle başlıyor, bir yandan zulümden kaçarken bir yandan aile üyelerini arıyorsunuz.

Oyunda, eğer siz ve aileniz bir çatışmanın ortasında kalırsanız neler yapabileceğinizi de öğrenebiliyorsunuz? Sahi siz bir savaşın ortasında kalsanız ne yapardınız? Evinizde kalıp hayatınızı riske mi atardınız? Kaçırılma, işkence ve tecavüz riskini göze alıp yerinizi yurdunuzu terkedip en yakın ülkeye mi sığınırdınız?
*********************

Üç karakterli oyun

* Oyunda üç karakterden birini seçmeniz gerekiyor. Evli ve üçüncü çocuğuna hamile 27 yaşındaki Merita’yı, dört kardeşin en büyüğü olan Paulo’yu ya da evli ve iki çocuk annesi 24 yaşındaki Amika’yı seçebiliyorsunuz.
* Merita’nın yaşadığı köy sivil savaşın ortasında kalır. Eşi ve köyündeki erkekler öldürülür. Hamile olarak köyünde kalması ve mülteci olarak gitmesi konusunda karar vererek hayatta kalmasını sağlamaya çalışıyorsunuz.
* 15 yaşındaki Paulo ise doktor olma hayalleri kurarken bölgesinde karışıklıklar baş gösterir ve çevresinde kendi yaşındakiler çocuk asker olmaya zorlanır. O da bunu yaşamamak için karar vermek zorundadır.
* Onu kararlarınızla zorluklardan çıkarıp ülke dışına götürüyorsunuz. Tabii ki üç kardeşini de düşünerek. 24 yaşındaki Amika’nın ise en yakın arkadaşları tecavüze uğrarken otoriteler konuşmalarına engel olur.
* O da bölgesinden kaçmak zorunda kalır. Oyunun dili maalesef İngilizce. Ancak UNHCR, başka dillerde yayınlanması için de çalışıyor.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir