Seyahat uygulamaları tatile hazır!

mobile-apps-540x334

Tatile çıkmayı planlıyorsunuz ve henüz hiçbir hazırlığınız yok. Mobil uygulamalar burada imdada yetişiyor. Otel, uçak ve otobüs rezervasyonu, araç kiralama, hava durumu, döviz kurları gibi konularda bilgi veren onlarca uygulama var

Hanife Baş-Tech Köşe

Uzun bayram tatiline az bir süre kaldı… İş hayatının yoğunluğu içinde tatil planı yapmak pek çok insanı zorluyor. Özellikle de tatil planını son ana bıraktıysanız. En uygun fiyatlı tatili bulmak, rezervasyon yaptırmak, uçak bileti yakalamak, valiz hazırlamak, götüreceği eşyalara karar vermek gibi konular pek çok tatilcinin şimdiden kafasını kurcalıyor.

Ama burada da teknoloji imdada yetişiyor. Yeni mobil uygulamalar tatile gitmeye hazırlananlara yardım ediyor. Bu uygulamalar hem tatil öncesinde hem de tatil sırasında hayatı kolaylaştırıyor. Her üç platformda da otel, yolculuk, araç kiralama gibi konularda bilgiler veren pek çok yeni app var. Ulaşımdan konaklamaya kadar her türlü seyahat planlarını kolaylaştıran cebinizden kolayca indirebileceğiniz ücretsiz uygulamaları araştırdık.

* OTOBÜS VE UÇAK BİLETİ: Tatil planları yapanların en büyük isteği uygun fiyatlı uçak, otobüs veya tren bileti bulabilmek. THY, TCDD, Pegasus, Varan, Kamil Koç gibi firmaların kendi mobil uygulamaları bulunuyor. Bunlar haricinde uygun fiyatlı bilet seçeneklerinin bulunabildiği alternatifler de var. Skyscanner en bilineni. Uluslararası seyahat acentelerinden olan eDreams, Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı. Ucuz uçuşları fiyat karşılaştırması yaparak gösteriyor. Yine Enuygun.com ve Aerobilet de bu alanda Türk kullanıcılara yardım eden mobil uygulamalar. Tatile otobüsle gidecek olanlar ise TikoBus, oBilet uygulamasını kullanabiliyor. En uygun fiyatlı otobüs biletlerini görrken, satın alma da yapabiliyorsunuz.

* OTEL REZERVASYONU: İyi, uygun fiyatlı ve boş odalı otel bulmak önemli. Tur operatörlerinin uygulamaları yanında BookinTurkey, OtelRezervasyonu, Hotels.com, LastOda gibi uygulamalar bu konuda yardıma koşuyor. Uygun fiyatlı otel odası bulmada çeşitli seçenekler sunuyorlar. Türkiye’nin çeşitli tatil bölgelerindeki en iyi ve bütçenize en uygun otelleri, pansiyonları ve apartları bulabilir, tur araması da yapabilirsiniz. Sırt çantasıyla tatile çıkacak gençlere ise Hostelworld gibi uygulamalar en uygun hostelleri gösteriyor. Seyahat planlamasına yardımcı olabilecek bilgiler, öneriler ve fikirlerin yer aldığı TripAdvisor da artık mobilde. Ona bir göz atabilirsiniz.

Yöreyle ilgili bilgiler

* ÇEVREMDE NELER VAR: Tatil sırasında çevreyi keşfetmek de önemli. Bilmediğiniz bir şehirdeyseniz lokasyon bazlı uygulamalarla hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. AroundMe gibi uygulamalar en yakındaki restoran, bar, eczane, market, benzinci ve hastane gibi gerekli yerleri size gösterebilir. Çok sık seyahat edenler için ise TripIt var. Seyahatleriniz sırasında organize olmanızı sağlıyor. Seyahatinizi planlamada yardım ediyor. Uygulamaya mail attığınızda her gün size bir plan listesi sunuyor. Hangi gün, hangi saatte ne yapmanız gerektiği konusunda öneride bulunarak kişisel bir asistan gibi çalışıyor. Uçaktaki rötardan, gidilen şehirdeki etkinliklere, hava durumu ve araba kiralamaya kadar her konuda öneriler sunuyor. SwimGuide ise çevredeki yüzülebilir alanları ve denizle ilgili bilgileri içeriyor.

*DİL SORUNUNA ÇÖZÜM: Yurtdışı tatil planlayanlar ya da tatil yörelerinde turistlerle iletişim kurmak isteyenlerin de mobil cihazlarına çeviri uygulamaları yüklemeleri gerekiyor. Google Çeviri başta olmak üzere Zargan, iTranslate, Konuş ve Çevir gibi uygulamalara bir göz atabilirsiniz. Özellikle çevrimdışı kullanılabilen uygulamalarla yurtdışı seyahatinde dil sorunu yaşamaktan kurtularak arkadaş bile edinebilirsiniz. Döviz, Finanzen100, XE gibi app’lerle de ülkenin para biriminin TL karşısındaki değeri hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. World Customs&Cultures’la da ülkenin gelenekleriini öğrenmeniz mümkün.
İnternetsiz kalmamak için

Tatildeyken internetten kopmamak istiyorsanız, yurtdışı için mobil paket satın alabilir ya da çevredeki kablosuz internet seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Wi-Fi Finder bunu sağlayan uygulamalardan biri. Mobil app’i indirerek en yakınınızdaki Wi-Fi noktalarını görebilirsiniz. Harita konusunda ise Google Maps, Yandex Haritalar, GPS Travel Guide gibi Türkçe ve İngilizce seçenekler mevcut. OffMap gibi uygulamalar da çevrimdışı olarak haritada arama yapmak isteyenlere hitap ediyor. Hava durumu da tatile giderken indirilmesi gerekenler arasında.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir