Sosyal medyada paylaşırken saate dikkat!

Twitter ve Facebook’ta paylaşımlarınızda en iyi geri dönüşü mü almak istiyorsunuz? O zaman 13:00 ve 15:00 saatleri arasında paylaşımda bulunun. Link kısaltma ve izleme servisi bit.ly, popüler sosyal ağlarda linkleri paylaşmanın en iyi ve en kötü zamanlarını açıkladı.

Bu sonuçlara göre Twitter’da yapılan gönderimler için en iyi zaman 13:00 ve 15:00 saatleri. Bu saatlerdeki gönderiler en çok tıklanmayı almanızı sağlıyor. Özellikle haftanın ilk günlerinde. Bununla beraber saat 20:00’dan sonraki paylaşımlardan kaçınılmalı. Cuma günleri de saat 15:00’dan sonraki postalar çok etkili olmuyor. Bit.ly’ye göre, Twitter’da postalanan bir tweet’in de 2.8 saatlik ömrü bulunuyor.

Bununla beraber Facebook’un en iyi paylaşım zamanları ise biraz dah farklı. Linkler 13:00 ve 16:00 saatleri arasında en çok çekimi alıyor. Bütün hafta içinde Çarşamba günü saat 15:00 ise en iyi zaman posta paylaşımı için. Facebook’da sabah 08:00’den önce ve akşam 20:00’dan sonra paylaşılan linkler de istenen tıklanmayı almıyor. Twitter’a benzer olarak bit.ly haftasonu gönderimi tavsiye etmiyor.

Bit.ly, blog sayfasında yaptığı açıklamada, “Trafik gün içinde sabah 09:00’da artmaya başlasa da akıllı olanların gönderimi 11:00’a kadar yapmaması gerekiyor. Facebook’taki trafik ise saat 16:00’dan sonra sönüyor.”

Diğer yandan blog Tumblr daha farklı bir kullanıma sahip. Gönderim için saat 16:00’a kadar beklemek gerekiyor. İyi bir içerik paylaşımının saat 19:00’dan sonra olması gerekiyor. O zaman en çok tıklanma alınıyor.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir