Teknolojiden 'elektrik' alın!

pilpil

Hafta içinde yaşadığımız elektrik kesintisi taşınabilir şarj cihazlarını bir kez daha gündeme getirdi. Hareket halindeyken ya da acil durumlarda telefon, tablet ve bilgisayarları şarj ederek hayat kurtarıcı rolünü üstleniyorlar

Hanife BAŞ-Tech Köşe

Mobil internet kullanımı, mesajlaşma ve e-posta kontrolündeki ciddi artış, güvenilir bir taşınabilir şarj cihazına ihtiyacı artırdı. Ve bir de tabii ki hafta içinde yaşadığımız elektrik kesintisi…

Bütün bunlar batarya ömrünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize hatırlattı. Hayatımızı kolaylaştıran elektronik cihazların en önemli sorunlarından biri maalesef pil ömrü. Telefon modelleri geliştikçe ve bilgisayar gibi kullanılır hale geldikçe pil ömürleri de azalyor. Cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar ve giyilebilir teknoloji gibi cihazların pil ömrünü uzatmada ise taşınabilir şarj aletleri diğer adıyla powerbank’ler imdada yetişiyor. Son dönemde yeni fenomen olarak ortaya çıkan bu cihazlar adeta birer hayat kurtarıcı.

Geçen hafta yaşadığımız gibi elektrik kesildiğinde jeneratörün olmadığı bir yerdeysek modem çalışmadığı için internetsiz kalıyoruz. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar, televizyonlar ve aklınıza gelebilecek olan bitenden haberdar olabileceğimiz hiçbir cihazı kullanamıyoruz. Burada mobil internet yardıma koşuyor ama o da piliniz varsa.

İhtiyaca göre seçim

Powerbank’lerin içindeki batarya enerji depolanmış bir hazneden oluşuyor. Telefonu bu cihazlara bağladığınızda kendi enerjisini telefonunuza aktarıyor. Güçleri ‘amper’ cinsinden tanımlanıyor. Amper’leri ne kadar fazlaysa telefonunuzu o kadar fazla şarj edebiliyorlar. Ancak bu cihazlardan yararlanabilmeniz için onları da mobil cihazlarınız gibi devamlı şarj etmeniz gerekiyor. Bu şekilde acil durumlarda, elektrik kesintilerinde, seyahatlerde önemli işlerinizi kesintiye uğramadan halledebilirsiniz.

Türkiye’de piyasada alınabilecek onlarca çeşit powerbank modeli bulunuyor. Bir sürü marka ve güçte olanlar arasında seçim yapmak gerekiyor. Öncelikle burada ihtiyaca göre seçim öneriliyor. Sadece cep telefonunuz için mi kullanacaksınız yoksa bilgisayar ve diğer cihazlar için de kullanacak mısınız? Çünkü güç kullanımı arttıkça amper değerinin yükselmesi gerekiyor.

Bir cihaz alırken kullanım miktarına bağlı olarak ağırlık, boyut ve toplam fonksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Farklı cihazlarla uyumlu olmaları da önemli. Bu cihazların çoğu çeşitli model ve markadaki akıllı telefon, tablet, kamera ve oyun cihazlarıyla kullanılabiliyor. Taşınabilir şarj cihazı seçiminde fiyat da önemli bir unsur. Fiyatları 20 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar uzanıyor. Sonuç olarak powerbank’ler devamlı seyahat halinde olanlar yanında elektrik kesintisi gibi durumlarda kişilerin hayatını kurtarıyor.
Üç kere şarj edebiliyor

Yanınızda devamlı dolu tuttuğunuz bir cihazla telefonunuzu üç kere tam şarj edebilirsiniz. 11.000 Amper değeri ve üzerindeki taşınabilir şarj cihazları, en son model akıllı telefonları üç kere şarj edebilme gücüne sahip. Hatta diğer cihazlarınızın da pilini doldurur. Gelişmiş taşınabilir şarj cihazlarının üzerinde iki tane USB portu bulunuyor. Aynı anda iki cihazı bile doldurabilirsiniz.

Hızlı ve verimli şarj etme adına çıkış güçlerinin 1.5 ya da 2 amper seviyesinde olması tavsiye ediliyor. 25 gram ağırlığında cüzdana sığabilenleri de var. Şarj cihazının yanı sıra ek özellikleriyle hafıza kartı okuyucusu ve kablosuz dosya paylaşım gibi özellikleri bulunan yeni nesil powerbank’ler de bulunuyor.

Bunlar da ilgini çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir